A spanyol kormány megvétózta a Talgo felvásárlását

Megosztás

El Pais – A spanyol kormány megvétózta a Talgo felvásárlását a magyar Ganz-Mávag csoport által, „nemzetbiztonsági kockázatokra” hivatkozva.

A kormány a stratégiai érdekek védelmére hivatkozva és kiemelve, hogy a vállalat kulcsfontosságú a gazdasági biztonság szempontjából, elutasította a felvásárlást. A vonatgyártó részvényei akár 10%-ot is vesztettek az ügylet felfüggesztése után.

00:36 Pilar Alegría: „Meg kell várni a piacok zárását, hogy véleményt formálhassunk.” Pilar Alegría: „Meg kell várni a piacok zárását, hogy véleményt formálhassunk.” Archív fotó egy Talgo vonatról. Fotó: Europa Press (TALGO) | Videó: La Moncloa D. Toledo, L. Hernández 2024. AUGUSZTUS 27. – 12:42 FRISSÍTVE: 2024. augusztus 27. – 15:00 CEST

A Ganz-MaVag csoport belépése a Talgo-ba végül nem valósul meg. A Miniszterek Tanácsa kedden úgy döntött, hogy elutasítja a spanyol vonatgyártó vállalat felvásárlását a magyar konzorcium által, mivel az ügylettel kapcsolatban stratégiai érdekek védelme és Spanyolország nemzetbiztonsága áll fenn. A kormány soha nem titkolta fenntartásait az ajánlattal kapcsolatban, amelyet a miniszterelnök, Orbán Viktor közelében lévő üzletemberek, valamint a Magyarország állam befektetési alapja, a Corvinus vezetett.

A kormány kiemelte, hogy a 2023. márciusában hivatalosan benyújtott, de már az előző év novemberétől kezdve tárgyalt ügyletet „nagy alapossággal” elemezte a Külföldi Befektetések Tanácsa (Jinvex), amely a Gazdasági Minisztérium alá tartozó szerv. A szakértők kiemelték, hogy ha az ügylet sikeres lenne, a spanyol gyártó megvásárlása „kockázatot jelentene a nemzetbiztonság és a közrend biztosítása szempontjából”. A kormány ismételten hangsúlyozta, hogy „a Talgo egy stratégiai fontosságú vállalat egy olyan ágazatban, amely kulcsfontosságú a gazdasági biztonság, a területi kohézió és az ipari fejlődés szempontjából” — áll egy későbbi hivatalos közleményben. Mivel az információ minősített adatnak minősül, a Miniszterek Tanácsa döntése alapján a kormány nem részletezi az ügylet megvétózásának konkrét okait.

A Nemzeti Értékpapírpiaci Bizottság (CNMV) már hétfő délben, a Miniszterek Tanácsa utáni sajtótájékoztató alatt döntött arról, hogy ideiglenesen felfüggeszti a Talgo kereskedését. A döntés csak azután született meg, hogy az El Correo előzetesen közölte az információt. A spanyol vállalat részvényei a napot 4,3 eurós áron nyitották, de hirtelen esni kezdtek, ami indokolta a döntést. A tőzsdefelügyelet 14:45-kor (spanyol szárazföldi idő szerint) feloldotta a felfüggesztést, ekkor a piaci büntetés nyilvánvalóvá vált: a részvények akár 10%-ot is estek, és 4 euró alatti áron kereskedtek.

A Miniszterek Tanácsának jogában áll megvétózni egy külföldi felvásárlási ajánlatot az év végéig hatályban lévő védelem révén, amelyet a 2023. július 4-i 571/2023 számú királyi rendelet szabályoz a külföldi befektetésekről. Ez a védőintézkedés azért jött létre, hogy megakadályozza a gyengült vállalatok külföldi tőkebevonását a pandémia és az orosz-ukrán invázió hatásai miatt. Az ellenálláshoz azonban megfelelő indoklás szükséges, amelyben kulcsfontosságú a Jinvex, a Kereskedelmi Államtitkárság alá tartozó szervezet jelentése. Ganz Mavag esetében attól tartanak, hogy esetlegesen kapcsolatokkal rendelkezik Vlagyimir Putyin Oroszországával.

READ  A magyar mezőgazdaság sok mindenre képes, de nem mindenre

A Talgo igazgatósága mindig barátságosnak minősítette az ajánlatot, és még „vonzónak” is nevezte a viszonzást. Az 5 eurós ajánlat részvényenként 620 millió euróra értékelte a spanyol csoportot, és megkapta a Talgo tőkéjének 40%-át birtokló, brit Trilantic alap által vezetett Pegaso eszköztársaság résztvevőinek jóváhagyását, akik hajlandóak voltak eladni.

A kormánynak október végéig volt ideje dönteni az ügyletről, amelyet azóta megkérdőjeleztek, amióta bejelentették. Óscar Puente közlekedési miniszter áprilisban kijelentette, hogy a gyártó technológiája „stratégiai” jelentőségű Spanyolország számára, és megkérdőjelezte, hogy a magyar Magyar Vagon segíthet-e javítani gyártási kapacitását. Mindenesetre az ügylethez az Európai Bizottság jóváhagyására is szükség volt, versenyvédelmi okokból.

A sajtótájékoztatón a kormány szóvivője és oktatási minisztere, Pilar Alegría kerülte, hogy a döntésről beszéljen, mivel „egy tőzsdén jegyzett vállalatról van szó”. Alegría szerint a döntéseket a tőzsdei zárást követően közölnék, de ezt végül előrehozták.

Kormányzati források hangsúlyozzák, hogy a spanyol szabályozási keret „kiegyensúlyozott és nemzetközi referenciaértékű, mivel összeegyezteti a befektetések vonzását és a nemzeti érdekek védelmét”. Annak ellenére, hogy az ügylet részletes vizsgálata nem lesz nyilvános, a kormány megpróbál védekezni a folyamatban érintett felek által bejelentett több per ellen.


Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .