The Guardian – Legalább 12 ember, köztük három gyermek halt meg a háború elmúlt három évének eddigi legnagyobb orosz légitámadása során, amelyet 298 drónnal és 69 rakétával hajtottak végre Ukrajna több régiója ellen. A támadások két egymást követő éjszakán történtek, és az ukrán hatóságok szerint az amerikai és nyugati csend bátorítja Moszkvát.
Volodimir Zelenszkij elnök sürgette az Egyesült Államokat, hogy határozottabban ítélje el a támadásokat. Úgy fogalmazott:
„Amerika hallgatása bátorítja Putyint. Minden ilyen orosz támadás önmagában is elegendő ok új szankciókra.”
Az EU és az észt kormány képviselői szintén elítélték az offenzívát, Kaja Kallas külügyi vezető pedig felszólított a nemzetközi nyomás fokozására.
A vasárnapi támadások során több ukrán város is találatot kapott, köztük Kijev, Mikolajiv, Harkiv, Odesa, Szumi, Csernyihiv, Dnyipro és Ternopil.
Kijev környékén négy civil vesztette életét, közülük három gyermek, akik egy család tagjai voltak. A Zhytomyr régióban otthonukat érte találat.
A Kijevhez közeli Markhalivkában egy egész utca gyulladt ki, több ház teljesen megsemmisült.
A háború kitörése óta ez volt a legnagyobb drón- és rakétatámadás, miközben folytatódtak a fogolycserék is: mindkét fél ezer-ezer hadifoglyot engedett szabadon.
Donald Trump korábbi amerikai elnök a támadások után úgy nyilatkozott: „Nem vagyok boldog Putyinnal. Sokan meghalnak, nem tetszik ez nekem.” Ugyanakkor új szankciókat nem jelentett be, és nem ítélte el egyértelműen Oroszországot.
A hétvégi bombázások árnyékot vetettek Kijev napjának ünnepére, amelyet május utolsó vasárnapján tartanak – az emberek bunkerekben, metróaluljárókban várták ki az éjszakát.
Az ukrán fél szerint Oroszország fejlettebb rakétákat vetett be, amelyek nehezebben észlelhetők a légvédelmi rendszerek számára, például radarzavaró eszközökkel. Moszkva felé tartó drónokat is lelőttek az orosz légvédelem szerint.
Ukrajna és több európai szövetségese 30 napos tűzszünetet javasol, de Moszkva elutasította. Trump szintén nem támogatta a javaslatot.
Zelenszkij kabinetfőnöke így fogalmazott: „Amíg nincs nyomás, nem lesz változás. Moszkva addig harcol, amíg képes fegyvert gyártani.”